TEKLED UK
Black Square Pendant Light - Dual-tone 5-Holder Island Chandelier
£92.05
£128.70
Product Overview
This striking pendant light features a sleek, dual-tone design. Five diamond-shaped frames, each housing an exposed bulb (not included), hang from a linear black metal bar. It’s dimmable if used with dimmable bulbs, allowing you to set the perfect mood. The adjustable drop length means you can customise the height to suit your space.
Key details at a glance:
- Dimensions: 1155mm (L) x 40mm (W) x 310mm (H)
- Compatible bulbs: GLS, Golf Ball, ST64
- Lamp holder type: E27 Edison Screw
- Suspension length: 1140mm
- Adjustable suspension: Yes
Perfect for:
- Dining rooms: Creates a focal point above dining tables
- Kitchens: Illuminates kitchen islands
- Living rooms: Adds a touch of modern style
- Hallways: Makes a statement in entranceways
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Technical Specifications
| Name | Black Square Pendant Light - Dual-tone, 5-Holder Island Chandelier |
| Product Code | 150-19040 |
| Power | Max 40W/Bulb |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 220/240V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | E27 Edison Screw (ES) |
| Lamp Holder Quantity | 5 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Dimmable if used with dimmable bulbs |
| Light Source | Bulb |
| Compatible Bulbs | GLS,Golf Ball,ST64 |
| Bulbs | Bulb not included |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Suspended, Surface Mount |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | 1155x40x310mm |
| Product Length | 1480mm |
| Shape | Cuboid |
| Made Of Materials | Steel |
| Paint Type | Wet Paint |
| Shade Colour | No-Shade |
| Size Of Rose | 500x50x25mm |
| Suspension Type | Cable and Wire |
| Suspension Length | 1140mm |
| Adjustable Suspension | Yes, adjustable drop length |
| Operating Temperature (C) | -20/+45C |
| Warranty | 3 year |
| Net Weight | 2.4kg |
| Gross Weight | 3.2kg |
| Box Dimension (LxWxH) | 320x70x1180mm |
| Box Content | 1 pc Light Fixture, User Manual, Accessories Package |
| Pieces/Box | 1 |
| Certifications | CE, UKCA, RoHS |