TEKLED UK
Luma Cylindro GU10 Spotlight Fixture
£6.00
£41.47
Product Overview
The Luma Cylindro GU10 spotlight gives you the flexibility to choose the perfect lighting arrangement for your space. It’s available as a 1, 2, 3 or 4 lamp fixture, in classic black or white. Each spotlight head is fully adjustable, allowing you to direct light exactly where you need it, creating the perfect ambience.
Key details at a glance:
- Dimensions: 100-500mm (L) x 55-60mm (W) x 150mm (H) (depending on the number of spotlights)
- Wattage: Max 7W per lamp
- Lamp holder type: GU10
- Dimmable: Yes (if dimmable bulbs are used)
- Adjustable beam: Yes
Perfect for:
- Living rooms: Highlight artwork or create a cosy atmosphere
- Kitchens: Provide focused task lighting over work surfaces
- Bedrooms: Use as reading lights or to accentuate features
- Hallways: Create a warm and welcoming entrance
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Technical Specifications
| Product Code | 172-03216 | 172-03218 | 172-03220 | 172-03222 | 172-03208 | 172-03210 | 172-03212 | 172-03214 |
| Power | Max 7W |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 220/240V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | GU10 Twist Lock |
| Lamp Holder Quantity | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Yes, if it is used with dimmable bulbs |
| Light Source | Bulb |
| Compatible Bulbs | Spot GU10 |
| Bulbs | Bulbs sold separately |
| IP Class | IP20 |
| Adjustable Beam | Yes |
| Mount Type | Surface Mount |
| Product Dimensions (L x W x H) (D x H) | 100*55*150mm | 250*60*150mm | 380*60*150mm | 500*60*150mm |
| Product Length | 150mm | 250mm | 380mm | 500mm |
| Made Of Materials | Aluminium, Steel |
| Product Colour | White | Black |
| Paint Type | Spray painted |
| Shade Material | Aluminium |
| Size of Shades | D55*90mm |
| Shade Colour | White | Black |
| Size of Rose | 100*60*25mm | 250*60*25mm | 380*60*25mm | 500*60*25mm |
| Operating Temperature (°C) | -20/+45 C |
| Warranty | 3 year |
| Box Dimension (L x W x H) | 95*65*155mm | 95*65*320mm | 95*65*450mm | 95*65*575mm |
| Net Weight | 0.19kg | 0.41kg | 0.6kg | 0.8kg |
| Gross Weight | 0.24kg | 0.45kg | 0.66kg | 0.87kg |
| Box Content | 1*Light fixture, User manual, Screwscrew kit |
| Pieces/Box | 1 |
| Certifications | CE, UKCA |