TEKLED UK
Sawyer Ribbed Fluted Reeded Maloto Lantern Green Glass Pendant Ceiling Light E27 Gold Handled
£47.19
£117.70
Product Overview
This stylish pendant light features a ribbed, green glass shade, a gold handle and a sleek gold ceiling rose. It comes in two sizes (140mm and 300mm). The adjustable drop length allows for perfect positioning, making it a versatile choice for any room. It's dimmable too, provided you use dimmable bulbs.
Key details at a glance:
- Dimensions: 140mm (D) x 290mm (H) | 300mm (D) x 255mm (H)
- Compatible bulbs: GLS, ST64
- Power: Max 40W
- Lamp holder type: E27 Edison Screw
- Adjustable drop: Yes
Perfect for:
- Dining rooms: Creates a focal point above the table
- Kitchens: Adds a touch of elegance to breakfast bars or islands
- Living rooms: Provides ambient lighting
- Bedrooms: Creates a relaxing atmosphere
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Technical Specifications
| Name | Sawyer Ribbed Fluted Reeded Maloto Lantern Green Glass Pendant Ceiling Light E27 Gold Handled |
| Model | Globe, Lantern, Nordic, Retro, Scandinavian, Shaded, Unique, Vintage |
| Product Code | 150-18704 | 150-18706 |
| Power | Max 40W |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage | 220/240V AC 50/60Hz |
| Lamp Holder Type | E27 Edison Screw (ES) |
| Lamp Holder Quantity | 1 |
| Protection Class | Class I |
| Dimmability | Dimmable if used with dimmable bulbs |
| Light Source | Bulb |
| Compatible Bulbs | GLS,ST64 |
| Bulbs | Bulb not included |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Suspended |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | D140x290mm | D300x255mm |
| Shape | Cylinder, Globe |
| Made Of Materials | Steel, Glass |
| Product Colour | Green, Gold |
| Paint Type | Electroplated, Spray Painted |
| Shade Material | Glass |
| Size Of Shades | D140x200mm | D300x170mm |
| Shade Colour | Green |
| Size Of Rose | D120x25mm |
| Suspension Type | Cable |
| Suspension Length | 980mm |
| Adjustable Suspension | Yes, adjustable drop length |
| Diffuser Type | Green Clear |
| Operating Temperature (C) | -20/+45C |
| Warranty | 3 year |
| Net Weight | 0.9kg | 1.27kg |
| Gross Weight | 1.24kg | 2.05kg |
| Box Dimension (LxWxH) | 20x20x32cm | 36x36x29cm |
| Box Content | 1 pc Light Fixture, User Manual, Accessories Package (2 pcs Tapping Screw, 2 pcs Expansion Plug) |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS |