TEKLED UK
T5 LED Batten Light Interlink Cable - 2-Pin End-to-End Connector
£1.07
£2.83
Product Overview
Our T5 LED batten interlink cable is a simple way to connect multiple T5 LED batten lights together. It’s easy to install and helps create a seamless row of lights. It comes with a 2-pin, end-to-end connector, so you can quickly and easily connect your lights. Choose the right cable for your needs - they are available in varying lengths, ranging from 30cm to 100cm long.
Key details at a glance:
- Dimensions: Available in 30cm, 60cm and 100cm lengths
- Compatible products: T5 under-cabinet LED battens
- Output: 2-pin (male to female)
- Voltage: 220/240V AC 50/60Hz
- Cable size: 2x0.75 mm²
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Technical Specifications
| Name | T5 LED Batten Light Interlink Cable - 2-Pin End-to-End Connector |
| Product Code | 410-03012 | 410-03013 | 410-03014 |
| Power | 3A rated power is 720W |
| Type | 2 pin power interlink |
| Voltage | 220/240V AC 50/60Hz |
| Compatible Products | for T5 Under Cabinet LED Battens |
| Output | 2 pin output and input (male to female) |
| Protection Class | Class II |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | 300mm | 600mm | 1000mm |
| Made Of Materials | Plastic, Copper |
| Product Colour | White |
| Input Cable Size | 2x0.75 mm2 |
| Operating Temperature (C) | -25/+45C |
| Fuse | 3A |
| Warranty | 3 year |
| Box Dimension (LxWxH) | xxmm |
| Box Content | 1 Piece of Interlink Power Cable |
| Certifications | UKCA, CE, VDE |