TEKLED UK
TEKLED Motion Sensor LED Cabinet Light with Rechargeable Battery
£19.08
£37.18
Product Overview
This motion sensor LED cabinet light is a convenient and energy-efficient way to brighten up your cupboards, wardrobes and other dark spaces. It’s easy to install, with a magnetic surface mount, and doesn’t need to be hardwired. Simply charge it up via USB. You can choose between a 40cm or 60cm light, depending on the size of the space you’re lighting. It’s also dimmable, giving you greater control over your lighting.
Key details at a glance:
- Dimensions: 400mm (L) x 40mm (W) x 9mm (H)
- Power: 2W
- Sensor type: PIR motion sensor
- Timer: 25 seconds
- Battery power: 1100mAh
Perfect for:
- Kitchen cabinets: Makes finding what you need super easy.
- Wardrobes: Helps you pick out your outfits quicker
- Stairwells: Enhances safety while moving about at night
- Garages: Brightens up the space, making it easier to navigate and organise
For more details, see the full technical specifications on the corresponding tab.
Technical Specifications
| Name | TEKLED Motion Sensor LED Cabinet Light with Rechargeable Battery |
| Product Code | 116-03327 | 116-03333 |
| Power | 2W | 3W |
| Power Source | Type C USB Cable |
| Voltage | 5V DC |
| Sensor Type | Passive Infrared (PIR) sensor |
| Lamp Holder Type | Built-in LED |
| Protection Class | Class III |
| Dimmability | Dimmable |
| Light Source | SMD 4014 LED |
| Led Quantity | 72 PCS | 112 PCS |
| Bulbs | Integrated LED, no need additional bulb |
| Lumen | 180lm |
| Luminous Efficacy | 51lm/W |
| CRI | CRI>80 |
| CCT (Kelvin) Light Colour | 4000K Cool White |
| IP Class | IP20 |
| Mount Type | Magnetic Surface Mount |
| Dimming | Stepless Dimming |
| Product Dimensions (LxWxH) (DxH) | 400x40x9mm | 600x40x9mm |
| Product Length | 400mm | 600mm |
| Power Cord Length | USB-Type-C 500mm |
| Wireless Charger | No |
| USB Output For Charging Electronics | No |
| Made Of Materials | ABS, PC (Polycarbonate), Aluminium |
| Product Colour | Silvery Grey |
| Physical Switch | Button |
| Timer | Delay 25 seconds to turn off the light |
| Battery Power | 1100mAh 3.7V | 1500mAh 3.7V |
| Beam Angle | 120.0 |
| Control | Button+PIR |
| Operating Temperature (C) | -20/+45C |
| New Energy Rating | G |
| Energy Rating Range | A-G |
| Warranty | 3 year |
| Life Span | 20000h |
| Net Weight | 178g | 240g |
| Gross Weight | 200g | 280g |
| Box Dimension (LxWxH) | 41x17x467mm | 41x17x667mm |
| Box Content | 1 pc LED Flood Lamp1 pc Instruction, 1 pc USB-Type-C Power Cable |
| Pieces/Box | 1 |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS |